ترکیه به دلیل فاصله کم با ایران یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پر باران با جمعیتی حدود ۷۷ میلیون نفر است که ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم آن سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد نیز علوی هستند. کشور ترکیه با مساحت ۷۸۳هزارو ۵۶۲ کیلومتر مربع دارای سواحل زیبا و دیدنی زیادی است.

زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی، حکومت آن از نوع جمهوری و پایتخت آن شهر آنکارا است. آنکارا پایتخت پهناور ترکیه، ساختمان‌های مدرن شهری، نهادهای دولتی، شرکت‌های تجاری، دانشگاه‌ها و سفارت‌خانه‌های خارجی را در خود جای داده است. این شهر شاهراه ارتباطی و قطب حمل‌ونقل ترکیه است که دقیقا در مرکز کشور و فلات آناتولی قرار گرفته و راه را برای دسترسی مسافران به سایر مناطق مهم ترکیه هموار می‌کند؛ شهری که با موزه‌های متعدد از جمله موزه تمدن‌های آناتولی حس پویایی هنر و فرهنگ را به فضای شهری‌اش القا می‌کند. از شهرهای مهم ترکیه می‌توان به آنتالیا، استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، وان و قونیه اشاره کرد. استانبول بزرگترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و تجاری این کشور است.

استانبول یکی از شهر‌های زیبا و تاریخی ترکیه است که در گذشته به‌ عنوان پایتخت شرقی امپراطوری رم نیز بوده و به‌ همین دلیل به‌ مدت ۲۰۰۰ سال مرکز گردهمایی‌های سیاسی بوده است، اما در عصر حاضر یکی از اصلی‌ترین دلایل گردشگران برای سفر به استانبول در بازدید از مکان‌های تاریخی خلاصه می‌شود.

ترکیه شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی دارد که در ادامه به موقعیت آن‌ها و طول مرز مشترکشان با ترکیه اشاره می‌کنیم: از شرق با ایران (۴۹۹ کیلومتر)، جمهوری آذربایجان (۹ کیلومتر)، ارمنستان (۲۶۸ کیلومتر) و گرجستان (۲۵۲ کیلومتر)؛ در جنوب شرق با عراق (۳۵۲ کیلومتر) و سوریه (۸۲۲ کیلومتر)؛ در شمال غرب با یونان (۲۰۶ کیلومتر) و بلغارستان (۲۴۰ کیلومتر).

از جاذبه‌های گردشگری ترکیه می‌توان به این موارد اشاره کرد: مسجد ایاصوفیه در استانبول، کاخ توپ‌قاپی (Topkapı Sarayı) در استانبول، شهر تاریخی افسوس (Ephesus) در آناتولی، کاپادوکیه، پاموکاله (Pamukkale)، صومعه سوملا (Sumela Monastery)، کوه نمرود (Mount Nemrut)، شهر باستانی آنی (Ani)، اسپندوس (Aspendos)، پرگامون (Pergamum)، اولودنیز (Oludeniz)، آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern) و غیره.