قونیه
ژوئن 2, 2018
کوش آداسی
ژوئن 2, 2018

معرفی شهر آلانیا (Alanya) و جاذبه های گردشگری آن

آلانیا (Alanya) شهری ساحلی و تاریخی در ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا در کشور ترکیه است. در این شهر اماکن و جاذبه های تاریخی، توریستی و ساحلی فراوانی وجود دارند.
شهر ساحلی آلانیا درواقع جزوی از منطقه آنتالیا است.یعنی بعد از گذشتن از مناطق زیبای بلک ، ماناوگات و سیده در آنتالیا به شهر آلانیا می رسیم . آلانیا با سواحل وسیع و زیبای شنی ، هتل ها و رستورانهای متعدد و طبیعت بکر و زیبا یکی از توریستی ترین شهرهای جنوب ترکیه است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده است. آلانیا از یک طرف به دریا از طرف دیگر با کوههای Taurus محاصره شده است و در بالاترین نقاط منطقه اختلاف سطح به ۱۰۰۰ متر نیز می رسد.

جمعیت آلانیا ۲۶۴۰۰۰ است که از این تعداد ۱۵۰۰۰۰ نفر در مرکز شهر و مابقی در مناطق اطراف و حومه شهر آلانیا زندگی می کنند.از جمعیت مرکز شهر تقریبا نیمی اروپایی هستند.

تاریخچه شهر آلانیا

با استناد به استخوان ها و اسکلت های یافت شده از منطقه مابین روستاهای بادم آغاجی و حومه اوبا ،برخی مورخین معتقدند انسانهای ماقبل تاریخ در این منطقه زندگی میکردند و برخی نیز معتقد به اسکان کیلکیاها و پامفیلیاها در این سرزمین هستند. هیتهیتها و رومی ها از ساکنین و حکمرانان بعدی این خطه بوده اند.

آلانیا پس از دیدن اشغالها و جنگهای متعدد وخرابی های پیاپی، توسط رومی ها مجددا بنا شده است. در دوره بیزانسها این شهر کولونوروس (=کوه زیبا) نامیده میشد.

 

آب و هوای شهر آلانیا

آب وهوای آلانیا بگونه ای است که میتوان بسیاری از گونه های گیاهی موجود در مناطق مختلف جهان را درآن یافت و پرورش داد. از جمله این گیاهان ودرختان میتوان به میوه هایی همچون پرتقال ، موز ، انواع سبزیجات و گیاهان موجود در هندوستان و آسیای شرقی و آفریقا مانند پاپایا ، گواوا ، آواکادو و انواع میوه های استوایی دیگر اشاره کرد.
آلانیا در تابستان دارای آب و هوای گرم ومرطوب و در زمستان گرم وخشک است. بهار و پاییز آلانیا دارای آب وهوای بی نظیر و معتدل مدیترانه ای می باشد. متوسط دمای هوای سالانه آلانیا، ۱۹ درجه سانتیگراد ومتوسط دمای آب دریا در سال معادل ۲۱ درجه می باشد.

 

گردشگری

آلانیا با داشتن سواحل دیدنی طولانی وپلاژهای گسترده،آثار و اماکن تاریخی،هتل و متل های مدرن،کافه ها و رستورانهای بی شمار،یکی از مراکز بی نظیر تفریحی و توریستی به شمار می آید. خیابان هایی که در امتداد ساحل آلانیا قرار دارد , پر از زستوران ها مغازه هایی است که ۲۴ ساعته باز هستند به همین دلیل توریستی ترین منطقه آلانیا به حساب می آید. بیشترین توریست هایی که از آلانیا دیدن می کنند, از کشورهای آلمان , دانمارک , کشورهای اسکاندیناوی و روسیه هستند. ساحل های ماسه ای زیبا، آب وهوای مدیترانه ای , نرخ های مناسب هتل ها , مهمان نوازی مردم در آلانیا باعث شده تا مردم دربخش توریست و گردشگری درآمد بالایی داشته باشند. با دیدن اسکله و کشتی ها و قایق های انبوه پهلو گرفته در آلانیا، نایت کلوب های فراوان و رنگارنگ ، بارها و رستورانها، مراکز فروش صنایع دستی، پوشاک و محصولات چرمی، جواهرآلات، بوتیکا و فروشگاههای متنوع لباس و … سرزنده بودن شهر آلانیا را در طول شبانه روز مشاهده خواهید کرد. اگر به زیبایی غارهای طبیعی علاقه دارید، توصیه میشود حتما از غار داملاتاش بازدید فرمایید. در نزدیکی این غار میتوانید از موزه مردم شناسی نیز بازدید فرمایید. غار فسفری و مقر اسارت زنان توسط دزدان دریایی و غار عشاق و غار دختران، از دیگر غارهای دیدنی مجاور است که میتوانید با قایق از آنها بازدید فرمایید. در اولین نگاه به آلانیا ،قلعه سلجوقی بجای مانده از سده سیزدهم ، همانند تاجی بر سر شهر میدرخشد. همچنین برج هشت ضلعی تاریخی کیزیل کوله از اماکن تاریخی و معروف این شهر است. تفرجگاه دیم چای در ۱۵ کیلومتری شرق شهر آلانیا ، خنکای مطلوب و آرامشی ماندگار را در زیر سایه درختان با نوای زیبا و دل نشین جریان آب رودخانه را بهمراه آواز پرندگان، تقدیم خواهد کرد. سواحل زیبا و وسیع آلانیا با آبهای زلال و آفتاب درخشان ، یکی از بهترین سواحل کشور ترکیه به شمار میرود. این خطه با داشتن توامان آفتاب و دریا و کوه و جنگل و رودهای خود گویی نشانه ای از بهشت برین در این دنیاست.

 

موزه باستان شناسی

در این موزه آثار باستانی متعلق به سالهای ۶۲۵ قبل ازمیلاد، آثار برنزی و نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری، سرامیکی، شیشه ای و موزاییک متعلق به رومی های دوره بیزانس(سده ۵ تا ۷ قبل از میلادمسیح)، نگاره های سفالین به زبان کارامان و همچنین آثار مختلف دوره کلاسیک، رم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و نهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش عموم گردشگران میباشد.

در سالن مردم شناسی، آثار هنری، لوازم خانه، کارهای دستی، سلاحها، جواهرات، بشقابها وتاوه ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترکهای مسلمان قرار دارد.
جهت معرفی زندگی مردم بومی آلانیا، یک خانه با چیدمان و دکوراسیون آلانیایی بصورت نمادین در معرض نمایش می باشد.

موزه مردم شناسی

کیزیل کوله که در هم اکنون به عنوان سمبل و نماد شهر آلانیا خودنمایی میکند، در سال ۱۲۲۶ میلادی به مقاصد نظامی، جهت حفاظت از اسکله شهر آلانیا بنا شد و در زمره آثار هنری سلجوقیان قرار گرفت.پس از بازسازی این قلعه در سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳،این بنای مشهور محل نمایش دائمی فرش،لباس،بشقاب،تابه،اسلحه و سپس بعنوان موزه مردم شناسی شهر آلانیا مورد استفاده قرار گرفت.

 

قلعه آلانیا

قلعه آلانیا تنها قلعه محافظت شده از دوره سلجوقیان میباشد.این قلعه در سال ۱۲۲۵ میلادی در محل خرابه های باقیمانده از بناها و دژهای رومی، توسط علاء الدین کیقباد، یکی ازسلاطین سلجوقی بنا شد.

 

قلعه یا دژ شهر آلانیا

قلعه آلانیا همانند صندوقی گرانبها، کلیسای آگیوس جورجز، قصر سلطان علاء الدین، مسجد سلطان سلیمان، معبد آکشبه سلطان، حمام سلجوقی، انبارهای بدستن، آراستا، معبدزددی زینب، آب انبارهای کوچک وبزرگ، دیوارها وزندان وفانوس دریایی را در خود جای داده است.

 

کیزیل کوله:

کیزیل کوله در سال ۱۲۲۶ میلادی در ۵ طبقه و به شکل هشت ضلعی ساخته شد. از طبقات زیرین این برج آب انبار کیزیل کوله را تشکیل میدادند. درحال حاضر، طبقه اول برج ، مکان موزه مردم شناسی میباشد.

 

لرتیس-لرتی(خرابه های ماهموتلار):

خرابه های شهر مذکور در ۲۲ کیلومتری شرق آلانیا شامل کلیساها، حمامها، آب انبارها، مراکز مسکونی، یک استادیوم تئاتر کوچک،معبد ستونی می باشد.

 

خرابه های سیدرا:

این شهر ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در محلی مابین کارگاجیک و سکی امروز،بالای یک تپه بنا شده است. نگاره های باقیمانده از شهر سیدرا حکایت از رومی بودن ساکنان این شهر میدهد.

 

ایوتاپه (شهر بندری آیتاپ)

ایوتاپه در ۳۰ کیلومتری شرق آلانیا بنا شده است و یک بزرگراه مدرن در حاشیه ساحل مدیترانه شما را به این شهر رومی می رساند. نام این شهر به یادبود همسر شاه آنتیکوس، یوتاپه نامیده شده است. شهر ، دارای یک بندر کوچک ۵۰ تا ۱۰۰ متری میباشد.از بقایای محافظت شده و باقیمانده این شهر میتوان به بقایای جاده قدیمی و حمام ،کلیسا،نکروپل وآکروپل را نام برد.

 

بندر کشتی سازی سلجوق

بندر سلجوق که در سال ۱۲۲۸ احداث گردیده، ۵۶٫۵ متر طول و ۴۴ متر عمق داشته و داری ۵ انبار میباشد. برای مقابله با هرگونه تهدید از سمت جنوب ، این تاسیسات با دو بارو و برج بالای انبار ها ، محافظت شده است.

 

قلعه یا مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه یکی از نمونه های بارز معماری دوره عثمانی در ترکیه می باشد که در قرن شانزدهم بنا شده است. پنجره ها و دربهای چوبی کنده کاری شده این مسجد ، نمادی از هنر چشم نواز دوره عثمانی می باشد.

 

مسجد امیر بدرالدین

این مسجد در سال ۱۲۲۷ توسط امیربدرالدین بنا شده است. مناره کوچک و منبر سنگی این مسجد،نمادی از هنر سنگ تراشان آن دوره میباشد.

 

مسجد آکشبه سلطان

آکشبه سلطان یکی از اولین فرماندهان قلعه آلانیا می باشد. مسجد مذکور به دستور او در سال ۱۲۳۰ بنا گردید. در سمت غربی مسجد مناره ای مخصوص و به سبک معماری وی موجود است.

 

مهمانسرای آلارا

این مهمانسرا در سال ۱۲۳۲ و بدستور سلطان علاءالدین کیقباد بنا گردید. مهمانسرای آلارا در دره آلارا که مرزی بین آلانیا و ماناوگات محسوب می شود، در فاصله ۹ کیلومتری از خط ساحلی واقع شده است. مهمانسرای ۲۰۰۰ متر مربعی تماما از سنگهای تراشیده شده ساخته شده است. بنای نظامی، آبفشان، مسجد و حمام با وضعیت خوب فعلی ، ارزش دیدن را دارد.

 

کاروانسرای شاراپسا

در کیلومتر ۱۵ جاده آنتالیا-آلانیا واقع شده است.این تاسیسات در سالهای ۱۲۳۶ تا ۱۲۴۶ در زمینی به مساحت۸۵۰ متر مربع و بدستور قیاس الدین کیخسرو دوم فرزند علاءالدین کیقباد بنا گردیده است.

 

غارها

غار داملاتاش
غار بویوک دیپسیز
غار چیمن ایچی
غار دیم
دیگر غارهای مهم