ویزای نروژ

اغلب کسانی که می خواهند به کشور نروژ سفر کنند، به داشتن ویزای نروژ احتیاج مبرم دارند. افراد با استفاده از مدارکی که برای دریافت ویزای نروژ لازم است به مراکز دریافت انواع ویزا مراجعه کرده و بعد از مدتی ویزای خود را دریافت می کنند و البته طبق برخی شرایط می توانند به این کشور سفر کنند. ویزا از جمله مهم ترین شرایط سفر به کشورهای خارجی است که با توجه به انواع ویزا، شرایط خاص و نحوه اخذ آن نیز متفاوت است، از این رو در این بخش قصد داریم شما را با انواع ویزای نروژ و شرایط اخذ آن ها آشنا کنیم.

 

شرایط دریافت ویزای کشور نروژ

برای دریافت ویزای نروژ ابتدا باید به فکر دریافت ویزای شینگن باشید چون سفر به کشور نروژ احتیاج به این نوع ویزا دارد. مدارکی را که سفارت برای دریافت ویزا به شما توصیه می کند باید فراهم کنید و پس از طی مراحل در زمانی معین الزامی است که خود شخص برای انگشت نگاری و مصاحبه به سفارت مراجعه نماید.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی نروژ

برای اخذ ویزای توریستی کشور نروژ مدارکی را باید به سفارت خانه تحویل دهید. این مدارک شامل: مدارک هویتی، مدارک مالی و مدارکی که با توجه به شرایط متقاضیان متفاوت هستند، فرستادن دعوت نامه از طرف یکی از آشنایان متقاضی، اصل مدرک شغلی می باشد. مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه، (در صورت داشتن) عقد نامه و مدارک مالی مانند سند مالکیت، پرینت حساب بانکی و مدرک سوم به این معنی است که رفتن شخص به کشور میزبان را به صورت منطقی بیان می کند. برای دریافت ویزای توریستی نروژ باید فرم ویزای نروژ حتما توسط خود شخص متقاضی تکمیل شود.

 

انواع ویزای نروژ

برای سفر به نروژ در هر حالتی نیاز به ویزاهای مختلفی دارید، پس این بستگی دارد شما برای سفر به نروژ چه قصدی داشته باشید. انواع ویزای نروژ شامل ویزای نوع A و B و C می باشد که هر کدام شرایط خاص خود را می طلبند. ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای ازدواج، ویزای توریستی و ویزای تجاری از جمله انواع ویزای نروژ می باشند که برای هر نوع ویزا باید مراحل و شرایط خاصی را طی کرد.

 

چگونه ویزای شنگن کشور نروژ را بگیریم؟

برای اخذ ویزای شنگن برای سفر به کشور نروژ باید مراحلی را طی کنید. دعوتنامه کاری، خانوادگی و غیره، تکمیل فرم های مربوطه به ویزای نروژ، وقت گرفتن از سفارت برای مصاحبه، حضور و ارائه ی مدارک لازم به سفارت خانه و در نتیجه انتظار برای دریافت ویزای نروژ از جمله مراحل اخذ ویزای شنگن نروژ می باشد.

 

شرایط اخذ ویزای کار نروژ

ویزای کار نروژ به صورت ویزای پیشنهاد شغلی است. در واقع زمانی که فردی قصد مهاجرت به نروژ را دارد باید از طرف کارفرمایی دعوت به همکاری شود و تخصص لازم را برای کار بخواهد. در این هنگام می تواند فرد قبل از اخذ ویزای نروژ توسط کارفرمایی در نروژ ابتدا کار خود را مربوط به رشته تحصیلی اش پیدا کند و پس از آن اقدام به دریافت ویزای کار نروژ کنید. زمانی که شخص کار مورد نظر را پیدا کرد می تواند ویزای کار یک ساله را دریافت کند و سال به سال آن را تمدید کند و سپس می تواند پس از ۵ سال به اقامت دائم در نروژ درآید.

 

قوانین کار و اخذ ویزا در نروژ برای غیر دانشجویان

اگر بتوانید با ویزای تحصیلی و اشتغال به تحصیل در کشور نروژ اقامت گزنید و ادامه تحصیل دهید، امکان کار پاره وقت و یا تمام وقت برای شما به وجود می آید. اما اگر دانشجو نباشید و قصد کار در کشور نروژ را داشته باشید شرایط کمی سخت تر می شود؛ چرا که برای دریافت ویزای کار نروژ باید از کارفرما دعوت نامه کار دریافت کنید تا بتوانید با ویزای کار نروژ مقیم این کشور شوید. اما گرفتن این دعوتنامه اصلا کار ساده ای نیست چرا که باید شغل و تخصص شما در روزنامه های دولتی آگهی شود و هیچ کدام از افراد ی که در ادامه برمی شماریم، داوطلب آن شغل و تخصص نباشد، این افراد شامل:

شهروند نروژی، شهروند خارجی – نروژی که پاس نروژی دارد، عضو اتحادیه اروپا، پناهنده ای که مجوز کار دارد، دانشجویی که درسش تمام شده و مجوز پیدا کردن کار دارد، می شوند. در نهایت می توان گفت که اگه هیچ کدام از این افراد شرایط انجام کار را نداشتند در نتیجه کار فرما می تواند برای فرد دعوت نامه کاری بفرستد و ویزای کار نروژ به او داده شود.

 

چگونه می توان ویزای تحصیلی نروژ را گرفت؟

به دلیل این که نروژ کشوری است که از سطح رفاهی اجتماعی بالایی برخوردار است؛ لذا دانشجویان زیادی تلاش می کنند تا با اخذ ویزای نروژ برای ادامه تحصیل به کشور نروژ بروند. دریافت ویزای تحصیلی نروژ برای دانشجویان مهم ترین مسئله می باشد. برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ شخص باید در اولین مرحله مدارک تحصیلی و هویتی خود را به سفارت نروژ ارائه دهد و سفارت نیز پس از تأیید جواب را به فرد اعلام می کند.
جالب است بدانید زمانی که شخص با ویزای تحصیلی نروژ به این کشور وارد شود و ۲ سال از تحصیل آن بگذرد می تواند برای دوستان خود ویزای همراه نیز دریافت کند.

چگونه می توان با ویزای ازدواج نروژ اقامت داشت؟

یکی از راه های اقامت نروژ و اخذ ویزای نروژ، می تواند اخذ ویزای ازدواج نروژ باشد. کسانی که با ویزای ازدواج تازه می خواهند به نروژ بروند باید سنشان بالاتر از ۱۸ سال باشد و تا زمان حال متاهل نباشند و این که هر دو طوج نیز قصد اقامت نروژ را داشته باشند. اگر به دنبال اقامت دائم نروژ هستید می توانید از ویزای ازدواج این کشور نیز استفاده کنید.

 

شرایط ویزای تجاری نروژ با اخذ ویزای شنگن

تجار هر کشوری می توانند با ویزای تجاری نروژ اقدام به دریافت ویزای شنگن کنند. شرایط جهت دریافت ویزای تجاری نروژ به دین صورت می باشد:
شرکت تجاری نروژی که قرار است شما از آن بازدید نمایید دعوتنامه ای را به همراه تاریخ و آدرس دقیق برای شما ارسال کنند. کارفرمای مربوطه گواهی نامه ای که اجازه می دهد شما در نروژ به کسب و کار بپردازید، برای شما فراهم می آورد. اگر سابقه ی کاری در بین شرکت های تجاری نروژ داشته باشید می توانید برای اثبات مدارکی را در این جهت ارائه دهید. و در نهایت بیانه ی مالی شش ماه گذشته که اثبات کند شما در این مدت تحت پوشش مالی و اقامت بوده اید.

 

شرایط درخواست ویزای توریستی نروژ برای دیدار خانواده

ویزای توریستی نروژ، یکی از دیگر انواع ویزای نروژ است که در واقع می توان آن را بهترین و مناسب ترین ویزا برای افرادی دانست که بخواهند برای دیدار خانواده، اقوام، آشنایان و دوستان خود به آن کشور سفر کنند، هر چند که کشور نروژ از جمله کشورهای توریستی است که هر ساله گردشگران بسیاری به آن سفر می کنند و برای سفر به این کشور از ویزای نروژ استفاده می کنند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که از طریق ویزای توریستی توانسته اید ویزای نروژ را بگیرید، بهتر است بدانید یکی از الزامات ویزای توریستی داشتن بیمه است. البته این بیمه حتما باید بیمه خاصی باشد و شما نمی توانید تحت پوشش هر نوع بیمه ای قرار بگیرید.

یکی دیگر از قوانین مهم ویزای نروژ به عنوان ویزای توریستی ذکر مدت زمان اقامت شما در این کشور است و بیمه شما باید تا سقف ۳۰۰۰۰ یورو حداقل شما را تحت تکفل قرار دهد. برای اخذ ویزای نروژ به عنوان ویزای توریستی شما باید دارای معتبر گذرنامه ایرانی باشید، هیچ گونه ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور و رفتن به نروژ نداشته باشید و حتی می توانید از یکی از اقوامتان که در نروژ زندگی می کند و در آن جا اقامت دارد، درخواست کنید که دعوتنامه ای برای شما بفرستد تا بتوانید راحت تر ویزای نروژ را اخذ نمایید.

 

سفر به دیگر کشورهای اروپایی با ویزای توریستی نروژ

اگر قصد دارید که توسط ویزای نروژ به دیگر کشورهای اروپایی نیز سفر کنید؛ خوب است بدانید که چون کشور نروژ عضو اتحادیه اروپا می باشد از این رو این امکان برای شما فراهم شده است اما باید مراحلی را برای رسیدن به اهدافتان طی کنید. برای این امر باید در فرم درخواست خود برای سفر به دیگر کشورها حتماً قید کنیدکه قصد ورود به چه کشورهایی را در حوزه شنگن دارید. حتما این را به خاطر بسپارید که اگر قصد سفر به چندین کشور را در حوزۀ شنگن دارید باید حتما طی سفر توریستی خود، فرم هایتان را در نهایت به کشور نروژ که در واقع کشور اصلی محسوب می شود ارائه دهید. و اما فراموش نکنید که اگر کودکانی با شما همسفر شده اند که والدین آن ها همراهشان نیست، حتما برگه رضایت نامه معتبر از والدین را که امضایش کرده باشند، به همراه داشته باشند. و البته یکی دیگر از مدارک معتبر که باید در این زمان ارائه شود، پارسپورت معتبر هر یک از والدین نیز می باشد. یکی دیگر از مواردی که خواستیم خاطر نشان کنیم این نکته است که اگر فردی ساکن یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروچا باشد و یا پاسپورت یکی از آن کشورها را داشته باشد نیازی به اخذ ویزای توریستی نروژ ندارد.

 

قوانین اخذ ویزای نروژ

هر شخصی می تواند برای تجارت، کار، تحصیل، ملاقات خانواده ی خود یا موارد دیگر از نروژ درخواست اخذ ویزای نروژ کند. اعتبار ویزای نروژ و دیگر کشورهای عضو شنگن نهایتاً تا ۹۰ روز است. در واقع ویزایی که توسط هر یک از کشورهای عضو شنگن صادر می شود، قابل تمدید نمی باشد. البته بهتر است بدانید برخی کشورها ورودشان به نروژ آزاد است و نیازی به اخذ ویزای نروژ ندارند.

 

چند دلیل برای رد شدن اخذ ویزا

همیشه کسانی که می خواهند ویزایی دریافت کنند باید احتمال رد شدن اخذ ویزایشان را داشته باشند. شاید این موضوع در رابطه با اخذ ویزای نروژ نیز برای شما پیش بیایید، از این رو چند مورد نشان دهنده ی رد ویزا می باشد که به آن ها اشاره ای اجمالی می کنیم.
اول از هر چیزی که عاملی که باعث رد شدن اخذ ویزای شما می شود این است که مدارکتان برای تکمیل و دریافت ویزا به طور کامل به دست کارفرما یا کنسولگری نرسیده باشد. در ادامه یک مسئله ی مهم وجود دارد که باعث رد شدن اخذ ویزای شما می شود و آن هم ممکن است شرح حال گذشته یا الان شما باشد؛ بدین معنی که اگر شما در گذشته فعالیت جنایتکارانه ای داشته اید یا به عنوان تروریسم، فعالیت های سیاسی، مواد مخدر یا هر گونه جرم دیگری که مرتکب شده اید و سابقه دار هستیدف نمی توانید ویزای نروژ را بگیرید.
یکی دیگر از مواردی که باعث می شود اخذ ویزای شما رد شود درست کردن مدارک جعلی و تحویل دادن آن به سفارت برای اخذ ویزای نروژ می باشد.

اگر چنانچه دلیل کافی برای سفر یا اقامت خود در نروژ نداشته باشید ( هنگام مصاحبه ) مطمئناً اخذ ویزای شما رد خواهد شد. یکی از عمده ترین دلایلی که باعث رد اخذ ویزا می شود، گذرنامه ای است که آسیب دیده باشد بخصوص وقتی که صفحات گذرنامه از یکدیگر جدا شده باشند یا قسمتی از گذرنامه کم یا همان مفقود باشدف در این صورت شما نیز قادر به اخذ ویزای نروژ نخواهید بود.

شاید بیشترین موردی که افسران کنسولی با آن مخالفت می کنند و اخذ ویزا را رد می کنند داشتن گذرنامه ی نامعتبر است، مثلا همانند ویزاهایی که اعتبارشان کمتر از سه ماه است. نداشتن هدف معینی برای سفر یکی دیگر از دلایل دیگر رد شدن اخذ ویزاست. یکی از دلایل قابل مشاهده برای رد اخذ ویزا ارائه نکردن نامه ی مرجع معتبر به این معنی که اگر به خاطر کار می خواهید به کشور نروژ سفر کنید؛ مثلا فلان شرکت نامه ی بدون آدرس برای دعوت شما بفرستد. و اما یکی از عوامل دیگری که باعث می شود افسر کنسولگری با اخذ ویزای نروژ مخالفت کند عدم اثبات توانایی شما برای امرار معاش در سفر است.

 

نحوه اخذ وقت در سفارت نروژ

یکی از مراحل اخذ ویزای نروژ تحویل دادن مدارک لازم به سفارت این کشور و در نهایت گرفتن تأییدیه لازم برای اخذ ویزای نروژ است، از این رو باید جهت اخذ ویزای نروژ از سفارت این کشور وقت گرفت. جهت اخذ وقت سفارت نروژ، باید کانفرم شما توسط سفارت نروژ تایید شود و بتوانید وقت سفارت نروژ را دریافت کنید. برای دریافت وقت سفارت باید مدارکی را فراهم آورده و هزینه ای را هم بپردازید. که البته می توانید از طریق مراکز معتبر اخذ ویزای نروژ نیز اقدام نمایید و این پروسه را تا حدودی سریع تر پیش ببرید.

قیمت اخذ ویزای نروژ
قطعا برای اخذ ویزای نروژ باید هزینه هایی را نیز متحمل شد، اما پرداخت هزینه جهت گرفن ویزای نروژ ثابت نبوده و با شرایط گوناگون تعرفه های پرداختی فرق می کند. قیمت اخذ ویزای نروژ در هر شرایط و برای هر سنی متفاوت است. علاوه بر سن نوع ویزایی که قرار است شما برای رفتن به کشور نروژ بگیرید نیز دارای قیمت های مختلف است. قیمت ویزای نروژ برای افراد زیر ۱۸ سال با کمترین هزینه است و برای کسانی که می خواهند برای اولین بار به نروژ بروند و به دیدار خانواده ی خود برود یا می خواهند ویزای خود را تمدید کنند، بیشترین هزینه را دارد.