راهنمای اخذ ویزای قطر برای ایرانیان

شاید تصور کنید که بازدید از قطری که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است چندان هیجان انگیز نباشد اما ما به شما می‌گوییم که این کشور، به خصوص پایتخت آن یعنی دوحه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد به طوری که هیچگاه از سفر به قطر پشیمان نخواهید شد. اولین سوالی که در ذهن گردشگران نقش می‌بندد چگونگی اخذ ویزای قطر برای ایرانیان است که چندان کار دشواری نیست.

اگر کلمه ویزای قطر را در اینترنت جستجو کنید متوجه می‌شوید که سایت‌هایی تحت عنوان آژانس ویزای قطر فعالیت می‌کنند که کلیه مراحل اخذ ویزا را برای شما انجام می‌دهند. اما در این مقاله قصد نداریم تا یکی از آن‌ها باشیم بلکه می‌خواهیم روش اخذ ویزای قطر را توسط خودتان را بررسی کنیم.

اگر قرار بود که چند سال پیش این مقاله را نگارش می‌کردم باید می‌گفتم که اخذ ویزای قطر برای ایرانیان نه تنها ساده نیست بلکه شاید از رد کردن هفت خان رستم نیز سخت‌تر باشد اما خوشبختانه با روابط حسنه سیاسی که بین ایران و قطر شکل گرفته، صدور ویزا نیز با سختگیری بسیار کمتری صادر خواهد شد.

مشکل اصلی برای اخذ ویزا این است که در حال حاضر بخش کنسولگری قطر در ایران فعالیت ندارد و شما برای گرفتن ویزای قطر یا باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه مراجعه کنید و یا کار اخذ ویزای قطر را به یکی از کارگزاری‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند بسپارید.

توجه داشته باشید که تنها چنانچه قصد سفر با هدف توریستی به قطر را دارید می‌توانید خود برای مراحل کار را پیش ببرید و برای کار در قطر و ویزای کاری قطر باید کارفرمای قطری بخشی از امور ویزا را انجام دهد.

 

ویزای قطر

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم قطر شرایطی را ایجاد کرده که طبق آن اخذ ویزا را برای اتباع ایرانی بسیار آسان‌تر شده تا مسافران بیشتری برای آشنایی با این کشور به آن سفر کنند. تمامی این اقدامات در جذب گردشگر بیشتر تحت عنوان قراردادی با عنوان “راهبرد بخش ملی گردشگری قطر ۲۰۳۰″ اجرایی شده است.

بر طبق همین راهبرد، این کشور قانونی را با عنوان “لغو روادید قطر با ۸۰ کشور” اجرایی کرده است که متاسفانه نام ایران در بین این کشورها دیده نمی‌شود.

 

انواع ویزای قطر

چنانچه قصد دارید تا به کشور قطر سفر کنید، می‌بایست با توجه به نیاز خود، درخواست یکی از انواع ویزای زیر را برای سفارت قطر در یکی از کشورهای ترکیه ارسال نمایید تا پس از بررسی درخواست و مدارک، تصمیم مربوطه اتخاذ گردد.

ویزای توریستی قطر

ویزای فوری توریستی (تنها مختص شهروندان کشورهای ترکیه، لهستان، مجارستان و قبرس)
ویزای توریستی مشترک برای بازدید از قطر و عمان (شهروندان ۳۳ کشور اجازه استفاده از آن را دارند که متاسفانه ایران جزو آن‌ها نیست)
ویزای دیپلمات
ویزای شهروندان عضو شورای خلیج فارس
ویزای همراهان شهروندان عضو شورای خلیج فارس (مانند راننده، پزشک، پرستار کودک و…)
ویزای ترانزیت
ویزای بازدید
ویزای مجدد (این ویزا محصوص کسانی است که قبلا ویزا را به صورت الکترونیکی تهیه نموده‌اند)
آدرس سفارت قطر در تهران
اگر از ابتدای مقاله با ما همراه بوده باشید، متوجه شدید که سفارت قطر در تهران فعالیت صدور ویزا ندارد و شما می‌توانید درخواست خود را از طریق سفارت این کشور در ترکیه ارسال نمایید یا امور ویزا را به یکی از کارگزاری‌ها بسپارید.

آدرس: تهران-بزرگراه آفریقا-خیابان گل آذین-پلاک ۴

تلفن: ۲۲۰۵۱۲۵۵-۰۲۱

فکس: ۲۲۰۵۸۴۷۸-۰۲۱

ایمیل سفارت قطر در تهران: iranemb.doh@mfa.gov.ir

سایت سفارت قطر در تهران راه‌اندازی نشده است.

سفیر قطر در تهران آقای “علی بن احمد علی السلیطی” می‌باشد.

روز و ساعت کاری: یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

سفارت قطر در تهران

مدارک لازم ویزای توریستی قطر برای ایرانیان
ارائه اسکن پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار

برگه رزرو هتل

به همراه داشتن ۵۰۰۰ ریال قطر یا ۱۵۰۰ دلار یا ارائه Credit Card جهت اثبات توانایی مالی که باید در فرودگاه مقصد احراز شود.
ویزای کاری قطر
وزارت کشور قطر جدیدا بخشنامه‌ای صادر کرده است که اخذ ویزای شش ماهه قطر را برای تجار ایرانی آسان می‌کند. در بخشنامه ویزای تجاری قطر اینگونه آمده است که در راستای دستورات وزارت کشور، صدور ویزای شش ماه قطر برای بازرگانان و تجار ایرانی به مولتی‌پل (کثیرالورود) می‌باشد و هزینه صدور آن نیز برابر ۲۰۰ ریال قطری برای هر ماه می‌باشد.

توجه داشته باشید که ویزای تجاری قطر برای ایرانیان به صورت فوری بوده و اعتباری یک ماه دارد که برای ۵ ماه بعدی قابل تمدید است. ضمنا ویزای شش ماهه قطر منوط به انجام یکسری آزمایشان پزشکی است که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسیده است.

بدین ترتیب تصمیم قطر برای صدور ویزای فوری برای تجار ایرانی قطعی شده و از این پس این دسته از مسافران در صورت رعایت شرایط مذکور می‌توانند ویزای شش ماهه قطر را دریافت نمایند.

ارائه گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
دعوتنامه از سوی یک شرکت معتبر قطری
همراه داشتن مبلغی حداقل ۵۰۰۰ ریال قطر یا معادل آن در کارت اعتباری
برگه رزرو هتل
بلیط رفت و برگشت هوایی
ویزای شش ماهه قطر
کار در قطر

توجه داشته باشید که حتی اگر وابستگان فردی در قطر دارید و بخواهید در این کشور مشغول به کار شوید باز هم نیازمند ویزای کاری خواهید بود. در ابتدای کار باید یک اسپانسر یا کارفرمای قطری برای خود پیدا کنید و بعد اقدام به ارسال درخواست برای ویزا نمایید.

با توجه به اینکه تمامی مشاغل ملی در قطر به ساکنان آن تعلق دارد پس باید کارفرمایی داشته باشید که برای اقامت کاری به عنوان اسپانسر شناخته شود. شما باید تمامی این مراحل را قبل از سفر به قطر انجام دهید.

 

ویزای کاری قطر

بعد از آنکه موفق به یافتن اسپانسر و پیشنهاد شغلی شدید، مراحل ارائه درخواست اقامت شما آغاز خواهد شد که معمولا ۲ تا ۶ هفته زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که اگر در طول مدت اقامت این کشور را ترک نمایید باید مجددا درخواست ویزا کاری قطر دهید. این امکان نیز وجود خواهد داشت تا قبل از شروع به کار از محل کار آینده خود دیدن کنید که این کار با اعطای یک ویزای دوهفته‌ای از سوی کارفرما امکان‌پذیر خواهد بود.

توجه داشته باشید که اعتبار ویزای اقامت قطر دو ساله است که در مواردی ممکن است ۶ ماهه نیز صادر شود. ضمنا به یاد داشته باشید که قبل از پایان یافتن اعتبار آن در صدد تمدید برآیید. خبر خوب اینکه فردی که صاحب ویزای کاری قطر است و در این کشور مشغول بکار است می‌تواند همسر و فرزندانش را نیز به این کشور بیآورد.

چنانجه برای ادامه زندگی کشور قطر را انتخاب کرده‌اید، حتما مقاله ” مهاجرت به قطر ” را مطالعه نمایید تا بیشتر راجع به روش‌های مهاجرت به این کشور آشنا شوید.

 

ویزای ترانزیت قطر

در حال حاضر تمامی مسافرانی که پروازشان در یکی از شهرهای قطر توقف دارند، نیاز به اخذ ویزای ترانزیت قطر خواهند داشت. اما شما حتما قبل از درخواست ویزای ترانزیت قطر با سفارت این کشور در تهران و با شماره ۲۲۰۵۱۲۵۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

چند نکته پیرامون ویزای ترانزیت قطر

اتوبوس‌هایی که شما را از هواپیما تا سالن ترانزیت هدایت می‌کنند دو مرحله توقف دارند که اولی برای کسانی است که قصد وارد شدن به قطر را دارند و دومی ویژه افرادی است که ویزای ترانزیت قطر دارند و می‌خواهند به کشور دیگری سفر کنند.
در سالن ترانزیت تعداد بسیاری صندلی وجود دارد که می‌توانید تا انجام پرواز بعدی خود بر روی آن‌ها استراحت کنید.
اگر بلیط فرست کلس یا بیزینس کلس دارید نیز می‌توانید از سال پذیرایی که همراه با پذیرایی می‌باشد بهره ببرید.
چنانچه پرواز بعدی شما حداقل ۸ ساعت بعد باشه، مسئولان به شما پیشنهاد اقامت در هتل را می‌دهند.
زمانی که تا پرواز بعدی به شما هتل داده می‌شود اجازه خروج از هتل و گشت‌زنی در شهر را نخواهید داشت.
زمان تحویل بار در مبدا (ایران) و گرفتن کارت پرواز به مسئول کانتر اعلام کنید که ویزای ترانزیت قطر دارید و تمایل دارید تا بارتان را در مقصد نهایی تحویل بگیرید.

ویزای ترانزیت قطر

هزینه ویزای قطر و مدت زمان صدور
نرخ ویزای قطر متغیر بوده و مدت زمان حدودی صدور ویزای قطر برای ایرانیان حدود ۲ هفته کاری می‌باشد که این زمان ممکن است در شرایط مختلف تغییر کند. تاین را فراموش نکنید که ادارات قطر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه تعطیل می‌باشد.

نکاتی پیرامون اخذ ویزای قطر

روادید قطر از تاریخ صدور دارای یک ماه اعتبار بوده و پس از ورود به قطر اجازه خواهید داشت تا ۲۸ روز در این کشور اقامت داشته باشید.
برای صدور ویزا، داشتن برگه رزرو حداقل ۳ روزه هتل کافی بوده اما در صورتی که اقامت شما بیش از ۳ روز طول بکشد، حتما بایستی برای رزرو هتل اقدام فرمایید در غیر اینصورت در هنگام خروج با مشکل روبرو خواهید شد.
شنیده می‌شود که ویزای قطر شیراز صادر می‌شود اما در واقع سفارت قطر در شیراز اصلا وجود ندارد! لطفا به شایعه‌ها توجه نکنید.

لغو ویزای قطر

به تازگی دولت قطر قانون جدیدی را در دستور کار خود قرار داده که با استناد به آن، شهروندان ۸۰ کشور دنیا میتوانند بدون اخذ ویزا و پرداخت هزینه مذکور وارد خاک قطر شوند و روادید به صورت رایگان برای آن‌ها صادر خواهد شد. با این تفاسیر گردشگران میتوانند بدون پرداخت هزینه امکان چندبار ورود را به این کشور داشته باشند.

مدت زمان ویزای شما بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز خواهد بود که در برخی موارد این زمان به ۳۰ روز کاهش پیدا میکند. رئیس سازمان گردشگری قطر درباره این سیاست اذعان داشت که این کار باعث خواهد شد تا قطر به آزادترین کشور خاورمیانه تبدیل شود و همگان بتوانند آثار طبیعی و فرهنگی این کشور را مشاهده کنند. متاسفانه در لیست کشورهای اعلام شده اسمی از ایران دیده نمیشود.