سفارت و ویزای سوئیس

سوئیس کشوری است در غرب اروپا که از طرف شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است. این کشور دارای جمعیت هفت و نیم میلیون نفری بوده و مساحت آن برابر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع می باشد. پایتخت این کشور شهر برن بوده و ژنو و زوریخ از جمله قطب‌های اقتصادی این کشور در جهان هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود. اما پیش از سفر به این کشور همانند دیگر کشورهای جهان نیاز است که ویزای آن را دریافت کنید اما اینکه چگونه و از کجا ویزای سوئیس را دریافت کنید، سوالی است که الی گشت در راهنمای سفارت و ویزای سوئیس جواب خواهد دارد. ما را همراهی کنید.

اطلاعات کلی از سفارت سوئیس

سوئیس یکی از کشورهای اروپایی است و به دلیل اینکه از اعضای پیمان شینگن محسوب می شود، جهت ورود به خاک این کشور باید ویزای شینگن را داشته باشید.

نشانی : تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن، پلاک ۲

تلفن : ۲۲۰۰۸۳۳۳ – ۰۲۱

فکس : ۲۲۰۰۶۰۰۲- ۰۲۱

کدپستی : ۶۳۷۵۱-۱۹۶۴۹

پست الکترونیک : teh.visa@eda.admin.ch

وب‌سایت : www.eda.admin.ch

روزها و ساعات کاری: شنبه تا پنج شنبه ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰

مدارک لازم جهت دریافت ویزای توریستی سوئیس

اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه دو سری کپی از صفحه اول گذرنامه
۲ قطعه عکس ۴*۳
کپی از تمام صفحات شناسنامه
رزرو هتل
بلیط هواپیما
کپی از تمام صفحات سند مالکیت به نام فرد متقاضی
کپی از قراردادهای سپرده های کوتاه مدت یا بلند مدت برای دارندگان حساب های سپرده
حداقل مانده موجودی حساب حداقل ۵۰ میلیون تومان می باشد

مدارک شغلی برای ویزای سوئیس:

برای دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه : کارت بین المللی دانشجویی یا کپی از حکم استخدامی عضو هیات علمی
برای صاحبان شرکت های خصوصی( مدیر عامل،عضو هیات مدیره …) :کپی از روزنامه رسمی تاسیس شرکت و کپی از روزنامه آخرین تغییرات شرکت
برای کارمندان بخش دولتی: کپی از آخرین حکم کارگزینی و آخرین فیش حقوقی
برای کارمندان بخش خصوصی: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی همراه با گواهی سابقه بیمه ۱ سال قبل از سفر از تامین اجتماعی

برای کسبه:

کپی از جواز کسب/ کارت بازرگانی
تمامی مدارک باید به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی ترجمه شده باشد.

شرایط و نکته‌های دریافت ویزای سوئیس

جهت دریافت ویزای شینگن باید مدت ۱۰ روز کاری بگذرد.
حداقل ۴۵ روز قبل از زمان خروجتان از کشور جهت تعیین وقت مصاحبه اقدام نمایید.
تمامی افراد بالای ۱۲ سال باید شخصا مدرک و درخواست صدور ویزای خود را به سفارت تحویل دهند.
حداقل زمان ممکن برای دریافت وقت سفارت ۵۰ روز می باشد.

 

هزینه دریافت ویزای سوئیس

از آنجایی‌ که اغلب تقاضاها برای ویزای توریستی سوئیس از نوع C (شینگن) است، هزینه صدور این ویزا :

افراد بالای ۱۲ سال معادل ۶۰ یورو (به ازای هر نفر)
کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال معادل ۳۵ یورو (به ازای هر نفر)
کودکان زیر ۶ سال رایگان
مبلغی بابت صدور ویزای شینگن پرداخت می کنید به هیچ وجه قابل عودت نمی باشد.

 

تعیین وقت سفارت
در سفارت سوئیس به منظور دریافت وقت سفارت به دلیل اینکه برای متقاضیان ایرانی فقط به صورت حضوری وقت تعیین می شود. از همین رو باید قبل از هر اقدامی به سفارت تماس حاصل فرمایید و تا سفارت برای شما وقتی را تعیین نماید. حتما توجه داشته باشید که ۴۵ روز قبل از خروج خود از کشور اقدام به تعیین وقت ملاقات نمایید.

انواع ویزای سوئیس

ویزای کشور سوئیس به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شود:

ویزای ترانزیت (نوع A) : ویزایی است که تنها برای ورود افراد به ورودگاه کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند صادر می شود. با این نوع ویزا مسافر حق خروج از فرودگاه را نداشته و فقط می‌تواند پرواز خود را در یکی از فرودگاه‌های شینگن تعویض و راهی کشوری دیگر در خارج از این منطقه شود.

ویزای عبور (نوع B) : این نوع ویزا به مسافران این امکان را می دهد که اجازه خروج از فرودگاه را داشته باشند و می‌تواند از شینگن به عنوان منطقه عبور استفاده کند. به عبارت دیگر، مسافر می‌تواند از طریق زمینی خود را به کشوری خارج از منطقه شینگن سفر کند.

ویزای شینگن (نوع C) : این ویزا از جمله ویزاهای کوتاه مدت است که دارای اعتبار ۹۰ روزه در طول شش ماه است و از آن می‌توان برای ملاقات بستگان، ماموریت‌های کاری یا سفرهای درمانی استفاده کرد. این ویزا متداول‌ترین نوع ویزا در میان گردشگران ایرانی است.

ویزای ملی (نوع D) : این نوع ویزا مختص افرادی است که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئیس دارند و از جانب اداره مرکزی کانتون صادر می‌شود. اغلب تجار و بازرگانان از این نوع ویزا استفاده می‌کنند و از طریق آن می‌توانند در طول سال بارها به منطقه شینگن ورود و خروج نمایند.

تعریفی مختصر از ویزای شیگن:

منطقه ی شینگن شامل ۲۶ کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند شهروندان شان آزادانه و مانند یک کشور واحد در سراسر آن مسافرت کنند. از میان ۲۶ کشور متعهد به توافق نامه یا پیمان شینگن، ۲۲ کشور عضو اتحادیه ی اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند. کشورهایی که در این پیمان هستند (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ،لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس، لیختن اشتاین)

 

زبان رسمی در کشور سوئیس

در کشور سوئیس چند زبان به طور رسمی شناخته شده اند، آنها به ترتیب آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش هستند. ۶۴٪ از مردم کشور سوئیس زبان آلمانی زبان اول شان محسوب می‌شود، که این افراد بیشتر در قسمت‌های شمالی و مرکزی می باشد. ۱۹٪ از مردم این کشور زبان فرانسوی را به طور رسمی می شناسند و اکثراً در غرب این کشور زندگی می‌کنند. ۸٪ مردم هم به زبان ایتالیایی صحبت می کنند که غالباً در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها یک درصد از مردم سوئیس به زبان رومانش سخن می گویند و در قسمت جنوب شرقی این کشور زندگی می کنند.