راهنمای ویزا و سفارت چک

دریافت ویزای چک
جمهوری چک، یکی از کشورهای اروپای مرکزی و اتحادیه ی اروپا است. بزرگ ترین شهر و پایتخت این کشور، پراگ نام دارد. جمهوری چک در ابتدا جزئی از کشوری به نام چکسلواکی بوده ولی در سال ۱۹۳۳ در پی تقسیمات کشوری، کشور مستقل جمهوری چک پدید آمده است. جمعیت این کشور درحدود ۱۰ میلیون نفر است. اگر در آینده تصمیم به سفر به کشور جمهوری چک را دارید، مارا در الی گشت تا انتهای راهنمای سفارت و ویزای چک همراهی کنید.


سفارت چک در ایران

تلفن سفارت جمهوری چک در تهران: ۲۶۱۱۸۸۵۱-۰۲۱

فاکس سفارت جمهوری چک: ۲۲۸۰۲۰۷۹-۰۲۱

کد پستی: ۴۴۵۷-۱۱۳۶۵

آدرس: تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره ۳۶

سایت سفارت جمهوری چک در ایران: www.mzv.cz

ایمیل سفارت جمهوری چک: teheran@embassy.mzv.cz

ساعات کاری سفارت

ساعات کاری سفارت جمهوری چک، از روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۶:۳۰ عصر است. همچنین بخش کنسولی سفارت جمهوری چک، از روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ ظهر، پاسخگوی مراجعین است.

کنسولگری سفارت چک در ایران

در بخش کنسولگری سفارت، شما با تعیین وقت قبلی برای پرداخت هزینه ی ویزای خود، تصدیق مدارک و اسناد و همچنین تایید اطلاعات هویتی خود به این بخش مراجعه می کنید. به خاطر داشته باشید که روزهای یکشنبه، دوشنبه و پنج شنبه، بخش کنسول گری فقط به متقاضیانی که برای ویزای کوتاه مدت از قبل وقت گرفته اند، جواب می دهد. همچنین روز سه شنبه ، مختص متقاضیانی است که درخواست ویزای بلند مدت و اخذ اقامت در این کشور را داشته اند.

برای ارتباط با بخش کنسولیسفارت جمهوری چک می توانید به این آدرس consulate_tehran@mzv.cz ایمیل بزنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای چک

پاسپورت ایرانی با حداقل اعتبار ۳ ماه پس از انقضای ویزای دریافتی شما، ۲ صفحه ی خالی از پاسپورت شما، کپی از صفحه ی اول پاسپورت، کپی ویزاهای قبلی و مهرها.
یک قطعه عکس ۶ در ۴ رنگی که اخیرا ازشما با پس زمینه ی سفید گرفته شده باشد. این نکته را فراموش نکیند که عکس خود را با چسب مایع به فرم تقاضای ویزای خود بچسبانید و به هیچ عنوان از منگنه استفاده نکنید.
بیمه ی پزشکی مسافر به همراه کپی از آن که در طول تمام مدت اقامت در منطقه ی شینگن معتبر باشد.
مدارک رزرو هتل و هواپیما که مطابق با تعداد روزهای بیمه مسافرتی و هتل باشد.
گواهی محلی که می خواهید در آن اقامت کنید و یا تایید اقامت به همراه پوشش هزینه ها توسط شخص دعوت کننده که به صورت رسمی از طرف اداره مهاجرت و همچنین پلیس مهاجرت این کشور تایید شده باشد.

اظهار نامه ی بانکی از بانک های ایرانی که از حساب بانکی شخص متقاضی ویزا به همراه پرینت ریز گردش حساب های ۳ ماه آخر همان حساب، صادر شده باشد.
گواهی های مختلف تمکن مالی همچون: کارت اعتباری بین المللی، چک مسافرتی و … .
ترجمه ی رسمی به زبان انگلیسی صفحه ی اول دفترچه ی بیمه با مهر دارالترجمه
ترجمه ی رسمی به زبان انگلیسی شناسنامه با مهر دارالترجمه
آخرین فیش حقوقی که به زبان انگلیسی ترجمه ی رسمی شده باشد.
گواهی استخدام به همراه آخرین قرارداد استخدام برای کارمندان که به زبان انگلیسی توسط دارالترجمه ترجمه شده و مهر خورده باشد.
برای تجار و مدیران شرکت های ایرانی، باید معرفی نامه ی امضا شده به همراه گواهی ثبت بازرگانی و گواهی عضویت بیمه ی درمانی را به همراه داشته باشند. در ضمن، مدیران و یا سهام داران باید گواهی انتصاب رسمی را نیز داشته باشند.

ساعت نجوم در چک
هنرمندان باید گواهی عضویت در یک انجمن حرفه ای رسمی و یا گواهی رسمی فعالیت در یک نمایشگاه و با یک فستیوال را به همراه مدارک بیمه ی درمانی خود به همراه داشته باشند.
برای بازنشستگان گواهی دریافت مسمتری، برای دانش آموزانی که زیرسن قانونی هستند گواهی اشتغال به تحصیل و یا کارت دانش آموزی و همچنین در آخر برای کسانی که فاقد شغل هستند، باید گواهی وضعیت اقتصادی و اجتماعی همچون؛ گواهی ازدواج را به همراه خود داشته باشند.
مدارک هدف از سفر خود را حتما به همراه داشته باشید. برای این منظور ۷ دسته ی مختلف تعریف شده است که ما در ادامه برای شما آن ها را توضیح خواهیم داد.

۱- ماموریت رسمی: برای دریافت این ویزا مدارکی همچون؛ یادداشت رسمی و یا حکم ماموریت و دعوتنامه از سازمان دعوت کننده لازم است. اگر شما دارای گذرنامه ی سیاسی هستید، حتما باید به همراه خود فرم تایپ شده ی ماموریت خود به همراه عکس و یادداشت رسمی وزارت خارجه را ارائه دهید.

۲- تجارت: برای دریافت ویزای تجاری شما به؛ دعوتنامه از طرف یک شرکت که عضو کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا باشد با این عنوان که، تاریخ و دلیل دیدار شما که حتما باید تجاری باشد و در آن ذکر شده باشد را تحویل دهید. اصل مدارک دعوتنامه ی شما باید از طرف اداره ی پلیس مهاجرت جمهوری چک مهر و امضا شده باشد.

۳- گردشگری: برای دریافت ویزای گردشگری باید مدارکی دال بر برنامه ی سفر خود و همچنین مدارک رزرو هتل و یا مدرک اقامت و طول اقامت خود را به همراه داشته باشید.

۴- دیدار از خانواده و بستگان: مدارک مورد نیاز شما؛ دعوتنامه از طرف خانواده ی میزبان و گواهی وابستگی خانوادگی است.

۵- نمایشگاه تجاری: برای دریافت ویزای نمایشگاه های تجاری، شما به بلیط نمایشگاه و یا دعوت نامه ی صادر شده توسط سازمان تنظیم کننده ی نمایشگاه که عضو و یا نماینده ی رسمی نمایشگاه است به همراه تاییدیه ی پرداخت هزینه ی غرفه در نمایشگاه تجاری و تاییدیه ی سازمان تنظیم کننده، احتیاج دارید.

۶- مسابقات ورزشی: اگر شما متقاضی دریافت ویزا برای مسابقات ورزشی هستید، باید به همراه خود مدارک کتبی اصل دعوتنامه که از طرف تنظیم کننده ی رقابت است و معرفی نامه از سازمان ورزشی رسمی ایران را، به همراه داشته باشید.

۷- کنفرانس های علمی: برای شرکت در کنفرانس های علمی باید یک دعوتنامه ی رسمی از تنظیم کننده ی کنفرانس که دارای مهر و امضای سازمان است به همراه چکیده ی مقاله و یا سخنرانی را داشته باشید.

برای متقاضیانی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند باید گواهی رضایت نامه ی والدین و یا گواهی سرپرستی قانونی هر کدام از والدین که با آن سفر می کند، را به همراه داشته باشید.
برای کسانی که ایرانی نیستند ولی مقیم ایران هستند، باید حکم اجازه ی اقامت که حداقل ۳ ماه از انقضای آن مانده باشد را دارا باشند.

برای افرادی همچون؛ قضات، دفترداران، اعضای یک حرفه که اتحادیه دارند، اعضای دولت، مجلس و یا سازمان های دولتی، مقامات عالی رتبه، اساتید، افسران ارتش، پلیس و سایر سازمان های نظامی، روزنامه نگاران و ورزشکاران باید یادداشت رسمی و گواهی انتصاب از سازمانی که در آن عضو هستند را به همراه داشته باشند.

هزینه ی دریافت ویزای جمهوری چک برای بزرگسالان ۶۰ یورو و برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال، ۳۵ یورو است. هزینه ی ویزا را باید در محل سفارت پرداخت کنید. (توجه داشته باشید که این مطلب در تاریخ ۲۷ دی سال ۱۳۹۶ نوشته شده است و تمامی اطلاعات مطابق با این تاریخ در این مطلب نگارش شده است. قیمت یورو در تاریخ ۲۷ دی سال ۱۳۹۶ برابر با ۵۴,۹۸۰ ریال است.)

نکات مهم در هنگام اقدام برای دریافت ویزای کشور چک

برای درخواست ویزا حتما باید اول به آدرس ایمیل سفارت که در بالاتر ذکر کردیم، ایمیلی حاوی اطلاعاتی چون: نام و نام خانوادگی، نوع ویزای درخواستی، هدف سفر و مدت زمان اقامت و شماره ی تماس را ارسال نمایید.
به هیچ عنوان به همراه ایمیل خود اطلاعاتی همچون کپی پاسپورت، فرم درخواست ویزا و یا مدارک دیگر را ارسال نکنید.
حداقل ۶ هفته قبل از سفر به برای دریافت ویزای خود اقدام نمایید.
اگر می خواهید در فصل های پر گردشگری همچون تابستان و یا عید نوروز سفر کنید، حداقل ۲ ماه قبل از سفر خود برای دریافت چک اقدام کنید.

از ساعت ۹ تا ۹:۳۰ صبح ، اولویت با افرادی است که یا در مراحل تصمیم نهایی برای صدور و یا عدم صدور ویزا هستند و یا کسانی که مدارک اولیه ی خود را ناقص تحویل داده و در صدد تکمیل مدارک خود هستند، می باشد.
فراموش نکنید که اگر شما تقاضای ویزای مولتی را دارید، باید بیمه نامه ی شما نیز مولتی باشد.
به خاطر داشته باشید که ویزای جمهوری چک با تعیین وقت قبلی و مراجعه به محل سفارت با در دست داشتن مدارکی که در ادامه برای شما قید می شود ،قابل دریافت است.
در هنگام تحویل مدارک، بهتر است که در صورت داشتن گذرنامه های قبلی، آن ها را نیز به همراه مدارک خود به سفارت بدهید.